Nekategorizované

Dovoľujeme si vás informovať, že dňa 4.6.2021 (piatok) bude Akademická knižnica AOS zatvorená z dôvodu metodického dňa.

Za vzniknuté nepríjemnosti sa ospravedlňujeme.

Kolektív zamestnancov AK AOS

Vážení čitatelia,

od 1. 6. 2021 sa mení prevádzková doba akademickej knižnice:

 Pondelok  07:45 - 11:45 13:00 - 14:30 
 Utorok  07:45 - 11:45 13:00 - 16:30
 Streda  07:45 - 11:45 13:00 - 16:30
 Štvrtok  07:45 - 11:45 13:00 - 16:30
 Piatok  07:45 - 11:45

Kolektív AK AOS sa teší na Vašu návštevu.

V apríli 2021 sa Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika stala členom registračnej agentúry Crossref. Systém DOI® je komerčný centralizovaný systém na identifikáciu autorsky chránených diel prístupných v digitalizovanej podobe vo virtuálnom prostredí. Je štandardom ISO 26324. DOI® - ochranná známka Medzinárodnej nadácie DOI (International DOI Foundation). DOI poskytuje trvalý odkaz na vstupnú stránku digitálneho dokumentu, z ktorej je plný text dostupný, ak to umožňuje autorské právo. DOI sa prideľuje rôznym typom on-line dokumentov (časopisecké články, kapitoly v knihe, príspevky v zborníkoch konferenčné príspevky a pod.) v sieti internet.

Členstvo Akadémie ozbrojených síl v Crossref umožňuje vytvárať a registrovať trvalé identifikátory digitálnych objektov, tzv. DOI (Digital Object Identifier), vlastným vydaným digitálnym dokumentom umiestneným na internete. Koordinátorom procesu prideľovania DOI digitálnym dokumentom je akademická knižnica, ktorá v počiatočnej fáze projektu registruje identifikátory recenzovaným časopisom Vojenské reflexie a Science & Military. Bližšie informácie k problematike sú zverejnené v Metodike prideľovania trvalého identifikátora digitálneho objektu (.pdf 464 kB) v Akadémii ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika.

Akademická knižnica Akadémie ozbrojených síl touto cestou ďakuje Univerzitnej knižnici Žilinskej univerzity v Žiline a Mgr. Tomášovi Skupinovi za cenné rady a poznatky, ktoré viedli k úspešnému spusteniu tejto služby na pôde Akadémie ozbrojených síl.

Text: Mgr. Miloš Húsenica

Informácie: Mgr. Miloš Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. tel: 0960|423375

Metodika prideľovania DOI v Akadémii ozbrojených síl (.pdf 464 kB)

Systém DOI® je komerčný centralizovaný systém na identifikáciu autorsky chránených diel prístupných v digitalizovanej podobe. Je štandardom ISO 26324. DOI® - ochranná známka Medzinárodnej nadácie DOI (International DOI Foundation). 

Zdroj: https://www.doi.org/hb.html

DOI je medzinárodný jedinečný a trvalý identifikátor digitálneho dokumentu dostupného prostredníctvom digitálnej siete napriek zmenám. Patrí do skupiny otvorených identifikátorov (podobne ako identifikátor autora ORCID3). Nesúvisí s inými štandardnými číslami ISBN, ISSN, ISMN.

DOI je alfanumerický reťazec, ktorý používateľov odkazuje prostredníctvom hyperlinku na vstupnú stránku digitálneho dokumentu (landing page, reponse page). Štruktúra DOI sa skladá z dvoch častí – prefix a sufix.

Prefix DOI Akadémie ozbrojených síl: 10.52651

DOI