V našej histórii nebolo nikdy šírenie informácií také ľahké a rýchle ako v súčasnosti. Vo vysokej miere k ich rozširovaniu prispieva zvýšenie dostupnosti internetového pripojenia pre široké masy a taktiež rozvoj sociálnych sietí. Internet je presýtený informáciami rôzneho druhu a veľa z nich má nízku alebo žiadnu hodnotu. Medzi nimi sa nájdu aj informácie, ktorých hlavným cieľom je polarizovanie spoločnosti, zber citlivých údajov, podnecovanie ľudí k akcii (násilnej alebo nenásilnej), otvorené alebo skryté propagovanie názorov, postojov, ktoré nie sú zlučiteľné s princípmi demokracie, jej hodnotami a zásadami. Označujeme ich ako falošné správy (fake news), hoaxy, konšpiračné teórie, ktoré predstavujú skutočnú hrozbu. V spektre rôznorodých informácií človek stráca orientáciu, čo je pravda a čo je lož. Článok prináša odpovede aj na tieto otázky.
Odporúčania na webové stránky a dokumenty mapujúce nebezpečenstvo dezinformácií:
www.infosecurity.sk - je projekt zameraný na kontrolu informačného priestoru s ohľadom na dezinformácie a bezpečnosť na sociálnych sieťach. Cieľom je odhaľovanie a vyvracanie nebezpečného a nepravdivého obsahu, ozdravovanie informačného priestoru a budovanie povedomia o dôležitých celospoločenských témach.
www.overujsifakty.sk - Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach už pred časom spustila kampaň Overuj si fakty. Jej cieľom je upozorňovať na nebezpečenstvo dezinformácií a ich šírenia v internetovom prostredí. Portál okrem iného vysvetľuje, čo je to dezinformácia, aké typy dezinformácií poznáme, rozlišujeme a ako je možné overiť fakty.
"Ako sa orientovať vo svete dezinformácií: Získaj info o dezinfo" (.pdf 1,78 MB) - Príručka bola vydaná Inšitútom pre strednú Európu s podporou NATO Public Diplomacy Division. Publikácia vám v troch častiach ponúkne stručnú psychologickú sondu do ľudskej mysle, objasňujúcu dôvody, pre ktoré sú ľudia náchylní veriť nezmyslom, ako aj užitočné rady a tipy, ako budovať a rozvíjať svoje vlastné kritické myslenie, mediálnu gramotnosť, a tak zvyšovať svoju odolnosť voči dezinformáciám, ale aj priblíži širší obraz priebehu dezinformačného cyklu vrátane nástrojov, používaných na šírenie dezinformačných kampaní.
Ako sa nestanem obeťou dezinformácie?
- Čerpám informácie len z overených zdrojov, informácie si overujem vo viacerých zdrojoch.
- Čítam celý článok a nie len zavádzajúci nadpis.
- Všímam si gramatické chyby, nejasnú štylizáciu textu.
- Obsah na sociálnych sieťach si vždy overím v nezávislých, ideálne licencovaných zdrojoch.
- Zdieľam s ostatnými len dôveryhodné informácie.
Kde nájdem relevantné informačné zdroje?
Dôležitým miestom, kde nájsť relevantné verejne dostupné informácie sú knižnice. Dôveryhodnú literatúru pre písanie monografií, odborných článkov, kvalifikačných záverečných prác nájdete v každej vedeckej alebo akademickej knižnici na Slovensku. K relevantným informáciám sa môžete dostať aj z pohodlia domova prostredníctvom vzdialeného prístupu k elektronickým zdrojom Centra vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR). Prístup k týmto multi-odborovým e-zdrojom získate po bezplatnej registrácii na ich webových stránkach. V početnej ponuke tu nájdete, medzi inými, službu Bookport s 8500 titulmi e-kníh prevažne v českom jazyku z rôznych vedeckých oblastí, bibliografické a citačné databázy Web of Science a Scopus. Ich kompletný zoznam nájdete na tomto linku.
Akademická knižnica v spolupráci s CVTI SR ponúka svojim používateľom prístup do virtuálnej študovne v podmienkach Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika. Študovňa zabezpečuje v rámci počítačovej siete školy, aj formou vzdialeného prístupu 24h online, prístup k elektronickým verziám dokumentov vydaných Akadémiou ozbrojených síl. Veľmi vyhľadávanou službou pre registrovaných používateľov je platforma ProQuest Ebook Central, kde sú k dispozícii okrem knižnicou zakúpených licencovaných e-publikácií elektronické dokumenty s otvoreným prístupom (OA – Open Access). Kolekcie s otvoreným prístupom pribúdajú, v súčasnosti obsahuje 2 349 monografií od Springer, De Gruyter, Transcript Verlag, Open Books Publishers, Quae a ďalších vydavateľstiev.
Text: Mgr. Miloš Húsenica,
systémový knihovník akademickej knižnice
Zdroj: nbu.sk, overujsifakty.sk, infosecurity.sk, ICE (Institut for Central Europe), cvtisr.sk
MESTICKÁ, Mária. Informácie verzus dezinformácie. In : Bulletin Slovenskej asociácie knižníc. Bratislava : Slovenská asociácia knižníc, 2023, 31 (2), s. 50-51. ISSN 1335-7905.