Vytlačiť
Kategória: Nekategorizované
Návštevy: 420

125 ročná existencia vydavateľstva Tranoscius sa zapísala do histórie našich cirkevných, kultúrnych i národných dejín a v službe Slova1 pôsobí naďalej. Tranoscius vydáva tituly najmä s náboženskou tematikou, dvojtýždenník Evanjelický posol spod Tatier, teologický časopis Cirkevné listy a časopis pre deti Dúha. 

Akademická knižnica Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika blahoželá vydavateľstvu Tranoscius k významnému jubileu a praje dostatočné množstvo sily a kreativity v snahe vytrvať a pôsobiť naďalej vo svojej činnosti. Akademická knižnica realizuje s kníhkupectvom Tranoscius predvianočnú predajnú výstavu kníh "Dar, ktorý poteší", ktorá si našla svoje miesto v kalendári  v mesiaci november už niekoľko rokov. Stala sa obľúbenou a vítanou aktivitou pre čitateľov. Akademická knižnica ďakuje kníhkupectvu Tranoscius za doterajšiu spoluprácu a verí, že spoločným úsilím sa podari uskutočniť aj tohtoročná výstava k radosti nás všetkých. 

Tranoscius vznikol ako vydaveľsko-kníhkupecký spolok v Liptovskom Mikuláši v roku 1898 s cieľom kupovať a predávať v tej dobe dovolenú evanjelickú literatúru, vydávať evanjelické knihy, spisy a noviny v slovenskom jazyku zamerané proti náboženskej ľahostajnosti a úpadku mravov. Najstaršími sú dodnes vychádzajúce Cirkevné listy, evanjelické periodikum od roku 1887, ktorého vydávanie obnovil evanjelický farár Jur Janoška. Publikácia "Nevyhováraj sa" od Adolfa Petra Zátureckého bola prvou knihou vydavateľstva Tranoscius. Exempláre Biblie s apokryfmi z roku 1899, ktore vytlačil Karol Salva v Ružomberku, sa dodnes používajú v evanjelických kostoloch. Od roku 1910 dodnes vychádza dvojtýždenník Evanjelický posol spod Tatier. Tranoscius vydával najmä náboženskú literatúru (spevníky, Biblie), ku ktorej neskôr pribudli publikácie domácich i zahraničných autorov, kalendáre, rozprávky a učebnice pre mládež. K významným osobnostiam v 20-tych ať 40-tych rokoch 20. storočia patril Ľudovít Šenšel, evanjelický farár a správca. Vďaka jeho činnosti sa vydavateľstvo Tranoscius stalo váženou celoslovenskou kultúrnou inštitúciou. Zatvorenie vydavateľstva v roku 1943 na niekoľko mesiacov štátnymi orgánmi kvôli podozreniu na šírenie letákov s informáciami o neúspechu vojsk Osi a predpoklade víťazstva Spojencov bolo intervenované u ministra vnútra Alexandra Macha s priaznivým vybavením žiadosti o znovuotvorenie. Vývoj spoločenských udalostí po roku 1948 a komunistický režim negatívne ovplyvňoval činnosť a postavenie vydavateľstva Tranoscius, mnohé knihy boli skartované, mnohí prekladatelia a editori boli stíhaní a odsúdení. Nakladateľská a vydavateľská činnosť sa dostala do právomoci Cirkevného nakladateľstva zriadeného socialistickým štátom. Tranoscius sa stal v roku 1954 len účelovým zariadením cirkvi na spravovanie Tranovského knižnice a vydávať mohol len štátom povolenú náboženskú literatúru. Pád komunistickej totality priniesol návrat náboženskej slobody a transofmáciu Tranoscia na akciovú spoločnosť. Prvým riaditeľom bol Dušan Albíny, ktorého v roku 1992 vystriedal Ľubor Michna. V obnovenom vydavateľstve vyšli predtým zakázané Symbolické knihy - vierovyznávacie spisy evanjelickej cirkvi. Presadiť sa v novodobých podmienkach trhovej ekonomiky znamenalo zmenu vo vydavateľských plánoch, ktoré sa orientovali na vydávanie kníh iného charakteru nielen náboženského. V roku 1999 spoločnosť evidovala 1629 vydaných titulov a vydala celú Bibliu v slovenskom preklade. Vydavateľstvo Tranoscius sprístupnilo historickú Tranovského knižnicu verejnosti a bádateľom v priestoroch historickej Hodžovej fary v Liptovskom Mikuláši v roku 2020. Vo vlastnej budove postavenej v 30. rokoch 20. storočia sústreďuje všetky organizačné zložky Tranoscia: riaditeľstvo, redakciu, sklad, knižnicu, archív aj predajňu. Funkciu riaditeľa v súčasnosti zastáva pán Ing. Peter Gärtner. 2

-mm-

1 BEDNÁR, Libor. Tranoscius v službe Slova. In Evanjelický posol spod Tatier, 2023, roč. 113, Špeciál, s. [1]. ISSN 0139-8768.

2 Zdroj: Evanjelický posol spod Tatier, 2023, roč. 113, Špeciál, 15 s. ISSN 0139-8768.